GIDA MADDELERİ pirinç TAHILLAR

SİYAH PİRİNÇ, KIRMIZI PİRİNÇ ve KAHVERENGİ PİRİNÇ

Her üçünün de içleri beyaz renge sahip , peki farkları nedir ?

Pirinçler kepek tabakalarının rengine göre kahverengi pirinç, kırmızı pirinç ve siyah pirinç gibi sınıflandırılırlar.

Kırmızı ve siyah pirinçler kepek tabakalarıyla birlikte “tam tahıl” halinde tüketilmektedirler. Kahverengi pirinçler ise çoğunlukla kepek tabakaları alınarak beyaz pirinç haline getirilirler. Ancak kahverengi pirincin faydaları anlaşıldıkça tam tahıl halinde tüketimi de artmaktadır.

Kahverengi pirinçde olduğu gibi siyah ve kırmızı pirinçlerin de kepek tabakaları alınması halinde beyaz renkli endosperm (beyaz pirinç)  kısmı ortaya çıkar.

Kahverengi, siyah ve kırmızı pirinç, hastalıklarla mücadele eden bitki bileşiklerini içeren besleyici pirinç seçenekleridir.

SİYAH PİRİNÇ

Siyah pirinç, Oryza Sativa L. türüne dahil kepek tabakası siyah-mor renkli, bir grup pirinç çeşididir.

Siyah pirincin Çin, Hindistan ve Tayland gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde tarihsel geçmişe sahip çok sayıda çeşidi vardır. Siyah pirinç üreticisi ülkelerin başında Çin ve Hindistan gelmekte olup Tayland, Bangladeş, Vietnam ve Endonezya bu iki ülkeyi takip etmektedir. Eski Çin’ de kraliyet ailesinden olmayanların yemesi yasaklanmış olduğundan “Yasak Pirinç” olarak ta bilinmektedir.

Siyah pirincin özellikleri :

Siyah pirincin siyah-mor rengi, kepeğindeki antosiyanin pigment maddelerinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar, antosiyanin içeriği yüksek yiyecekler tüketmenin kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser türlerinden korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Siyah pirinç en yüksek antioksidan* kapasitesine sahip pirinç çeşididir. Başta antosiyaninler olmak üzere 20’nin üzerinde antioksidan bileşen içermektedir. Ayrıca protein, demir ve lif içeriği de yüksektir.

*Antioksidan maddeler : Serbest radikallerle reaksiyona girerek onların hücrelere zarar vermesini engelleyen maddelerdir.

LİNK: gıda bilimi/oksidatif stres ve antioksidan gıdalar/

Siyah pirinç, tam tahıl olarak tüketilmekte yani kepek tabakasına dokunulmamaktadır. Fotoğrafta siyah pirincin kepek tabakasının hemen altında beyaz renkli endosperm kısmı görülmektedir.

Siyah pirinç pişirildiğinde yapışkan olabilir. Bu yapışkanlık, pişirme sırasında fazla su kullanılması ya da karıştırılmasından daha çok, siyah pirincin bazı çeşitlerinin yapışkan özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Pişmiş siyah pirinç

KAHVERENGİ PİRİNÇ

Kepek tabakasının rengi kahverengi olan pirinçtir.

Kahverengi pirinç (esmer)

Kahverengi pirincin özellikleri :

Beyaz pirince göre 4 kat daha fazla çözünmeyen lif içerir. Kepek kısmında apigenin, quercetin ve luteolin gibi önemli flavonoid antioksidanları içerir. B1, B3 ve B6 vitaminleri ve manganez, fosfor ve demir gibi mineraller açısından zengindir. Kalp hastalığı, kanser , tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkları önlemeye ve kilo kontrolüne yardımcı olabileceği belirtilmektedir. 

KIRMIZI PİRİNÇ

Kepeğindeki antosiyanin nedeniyle kırmızı renkte olan pirinçtir.

En öne çıkan özelliği antioksidan içeriğidir. Siyah pirinç olduğu gibi antosiyaninler, apigenin, myricetin ve quercetin gibi antioksidanlar içerir.

Araştırmalar, kırmızı pirincin serbest radikallerle savaşmak için önemli potansiyele sahip olduğunu ve kahverengi pirince göre daha yüksek flavonoid antioksidan içerdiğini göstermektedir.

Kaynaklar

  • Hui Chang… Flavonoids and the Risk of Colorectal Cancer: An Updated Meta-Analysis of Epidemiological Studies Nutrients 2018 Jul; 10(7): 950.Published online 2018 Jul 23. doi:10.3390/nu10070950
  • knowledgebank.irri.org