3 MEZELER YEMEK TARİFLERİ

GUACAMOLE MEZESİ VE AVOKADOLU EKMEK DİLİMLERİ

Avokadonun lezzet arkadaşları: acı biber, ekşi, tuz

Avokadonun tadını, Alanyalı bir arkadaşımızın kendi bahçelerinden topladığı avokadolardan hediye getirmesiyle tanıdım. İlk yediğimde tadına pek bir anlam verememiş ve beğenmemiştim. Ancak zaman içerisinde kullanıp, diğer lezzetlerle olan uyumunu farkettikçe, tadına alıştım ve sevdim. Zaten avokadonun tekli doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içeriyor olması da sağlığım açısından hep ilgimi çekmişti. Sonuç olarak; avokado mutfağımızda eksik etmediğimiz besinlerden biri oldu.

Size tariften önce küçük bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bu meyveyi doğru olgunlaştırıp, doğru muhafaza etmek oldukça önemlidir. Örneğin olgunlaşmamış avokadoyu hemen buzdolabına koyarsanız olgunlaşma beklendiği gibi gerçekleşmez, istediğiniz tadı ve dokuyu elde edemezsiniz. Bu nedenle olgunlaştırılması, muhafazası ve hazırlanması ile ilgili yazımı da okumanızı öneririm.

LİNK : gıda maddeleri / meyveler / avokado

Avokado ile birlikte lezzetli kombinasyonlar oluşturan yiyecekler aşağıdaki gibidir:

*Limon, sirke, sarımsak, soğan, domates, salatalık, çilek, domates, kişniş, maydanoz, nane, karabiber, kırmızı biber

*Tavuk, yumurta, ton balığı, kuru fasulye çeşitleri, ton balığı, beyaz peynir, tulum peyniri ve çikolata.

GUACAMOLE

Sizinle Orta Amerika’nın meşhur mezesi Guacamole tarifini paylaşmak ve evde sıklıkla yaptığım ekmek üstü yumurtalı avokado tariflerinden bahsetmek istiyorum.

MALZEMELER :

( 4 kişilik )

(Ölçü: 1 Yemek kaşığı : 15 ml’dir )

2 adet avokado

1 adet lime limonun suyu ( Başka bir limon çeşidi de kullanılabilir. )

2 yemek kaşığı dolusu doğranmış tatlı kuru soğan

1 yemek kaşıgı dolusu doğranmış jelapano biber (Herhangi bir acı biber çeşidi de kullanılabilir. )

2 yemek kaşığı doğranmış  maydonoz (ya da kişniş)

1 diş doğranmış sarımsak

1 yemek kaşığı / 15 ml zeytinyağı

İstediğiniz kadar karabiber ve tuz

Sarımsak kullanılmadan da yapılıyor ama ben sarımsaksız düşünemiyorum 🙂

1.Soğan, biber, sarımsak ve maydanozları küçük küçük doğrayın. Üzerine tuz ve karabiberi de ekleyip tümünü havanda macun kıvamına gelinceye kadar ezin.

( Havan yerine geniş bir bıçağın yüzeyini de ezmek için kullanabilirsiniz. Amacımız lezzetlerin birbirine iyice geçmesini sağlamaktır.)

2. Avokadoları ikiye bölüp, çekirdeğini aldıktan sonra etini bir kaşıkla kabuğundan iyice sıyırın. Çünkü en kıymetli kısmı kabuğa bitişik yeşil bölgesidir. Sonra uygun derinlikte bir kapta ezerek karıştırın.

3. Limon suyunu, karabiberi, tuzu ve hazırladığımız karışımı avokadoların üzerine ekleyin. Biraz taneli kalacak bir şekilde çatalla hafif ezin ve karıştırın. Zeytinyağıyla sürülebilir bir kıvama ayarlayın. Tuz miktarını sizlere bırakıyorum.Ama maalesef guacamole tuzu biraz fazlaca seviyor 🙂

guacamole

Alternatif olarak; taze acı biber yerine acı biber turşusu kullanıyorum. Eğer soğanım acıysa kullanmıyorum.

YUMURTALI EKMEK ÜSTÜ AVOKADO FİKİRLERİ

Avokadonun en iyi uyum sağladığı besinlerin başında yumurta gelmektedir. Size 3 farklı alternatifi anlatacağım.

Öncelikle her üç tarifte de kullandığım temel avokado karışımı aşağıdaki gibi hazırlanır:

Bir kap içerisine avokado, zeytinyağı, ezilmiş sarımsak, tuz, doğranmış maydanoz ve limon suyu koyup çatalla ezerek karıştırıyorum.

1.Yağda pişirilmiş yumurtayla avokado :

Ekmek dilimini gevrek bir hale gelinceye kadar kızartıp üzerine avokado karışımını sürüyorum.Yumurtayı ise ayrı bir yerde kayısı kıvamında zeytinyağı ile pişiriyorum. Sonra pişmiş yumurtayı avokado sürdüğüm ekmek üzerine yerleştiriyorum.

Karabiber ve maydonoz parçaları serperek servis ediyorum.

Avokado,zeytinyağı ve yumurta sarısının her üçünün de içerdiği yağ önemli oranda tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bu yağ asidi grubunun da kalp damar sağlığımız için iyi bir seçim olduğu bilinmektedir.

2. Haşlanmış yumurta parçacıkları ve beyaz peynirle avokado :

Yumurtayı haşlayıp minik küpler halinde doğruyorum. Sonra avokadolu karışımla, yumurtaların ezilmesine neden olmayacak şekilde hafifçe karıştırıyorum. Bu karışımı da yine kızartılmış ekmek dilimi üzerine sürüyorum. Sonunda yeşil soğan ve beyaz peynir ile servis ediyorum.(Tulum peyniri de çok yakışıyor.)

haşlanmış yumurta ve beyaz peynirli avokado

3.Kayısı kıvamında pişmiş yumurta ve domates dilimleriyle avokado :

Ekmek dilimine temel avokado karışımını sürdükten sonra üzerine haşlanmış yumurta dilimleri, beyaz peynir,domates ve karabiber ekleyip servis ediyorum.

kayısı kıvamında pişirilmiş yumurta ve domatesli avokado