Dr. BIRCHER’İN MÜSLİSİ

İsviçreli beslenme uzmanı bir doktor ..

   Müsli, İsviçreli  beslenme uzmanı bir doktor olan  Maximilian Bircher-Brenner tarafından 1900’lü yıllarda hastaları için geliştirilmiştir. Müsli kelimesi, İsviçre almancasında “lapa” anlamına gelen “mües” kelimesinden türetilmiştir. Bircher-Brenner  yemeklerin fazla pişirilmesine karşı çıkıyor, gıdaların çiğ yenmesinin ve vejeteryanlığın daha faydalı olduğunu savunuyordu. Çiğ yiyecekler kullanarak birçok tarif oluşturdu. Müsli ve çiğ gıda vejetaryanlığını popülerleştirdi.

MÜSLİ

Dr. Bircher Müslisi Tarifi :

   Halen İsviçre ve Almanya’ da popüler bir kahvaltılık olan Bircher Müsli’nin orjinal tarifinin bazı küçük detaylarında tam bir fikir birliği yok. Pek çok tarifi inceleyerek temel işlemin ve malzemelerin kesiştiği derleme bir tarif çıkardım.

    Tarifte yulaf ezmesiyle beraber ana malzeme olarak Bircher’in çocukken yakalandığı hafif sarılıktan kendini kurtardığına inandığı meyve olan elma kullanılıyor. Yulafı lapa halinde tüketmeyi çok sevmesem de elmanın ve limonun varlığı tadı güzelleştiriyor.

MALZEMELER

(Ölçü: 1 su bardağı 240 ml, 1 yemek kaşığı 15 ml, 1 çay kaşığı 5 ml’dir. )

1 su bardağı / 110 g yulaf ezmesi

1/2 adet orta boy rendelenmiş elma

1 su bardağından 1 kaşık daha az / 220 ml süt

3 yemek kaşığı / 45 ml elma suyu veya su (Su kullanırsanız balı bir çay kaşığı arttırabilirsiniz.)

2 yemek kaşığı/ 30 ml limon suyu

2 yemek kaşığı / 40 g  bal

1-2 çay kaşığı tarçın

Dilediğiniz meyve, kuruyemiş ve tohumlar.

YAPILIŞI

1.Yulaf ezmesine süt, elma suyu (ya da su) ve limon suyunu ekleyerek 30-60 dakika kadar buzdolabında bekletin. Yulaf ezmeleri sıvıları çekerek yumuşayacaktır.

2.Kabuklarıyla birlikte rendelenmiş elma, bal, tarçını ekleyerek karıştırın.

3.Üzerine dilediğiniz meyve, tohum ve kuruyemiş ekleyerek tamamlayınız.