3

SANDEFJORD TEREYAĞI  (sos)

Norveç klasiği bir balık sosu

Sandefjord-NORVEÇ   /   Fotoğraf :Jan Erik Engan (Pixabay)

         “Sandefjord tereyağı” olarak adlandırılan bu basit ama nefis balık sosunu çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Ben bir kaç yıl önce keşfettim ve sıklıkla yapıyorum. Özellikle lezzetsiz bulduğum balıkları zevkle yememi sağlıyor 🙂  Bugüne kadar hazırladığım sosun fazla gelmesi gibi bir sorunla karşılaşmadım çünkü haşlanmış patates ve kızarmış ekmekle de çok yakışıyor.

      Sosun adını aldığı Sandefjord 1838 yılında kurulmuş 63.000 nüfuslu küçük bir Norveç kenti.”Balina avcılığı başkenti”  takma adıyla anılan bu kent , balık avcılığıyla meşhur ve zengin olmuştur.

      Sos 1959’da Sandefjord’daki Park Hotel’de uzun süre otel yöneticiliği yapmış  olan Otto Fredrik Borchgrevink tarafından yaratılmış. Hikayeye göre II.Dünya Savaşı sırasında,  Fransa’da okuyan Otto Fredrik Borchgrevink burada klasik Fransız sosu “Beurre blanc” ile tanışmış. Bu meşhur fransız sosundan arpacık soğanı ve beyaz şarabı çıkararak tarifi basitleştirmiş ve böylece bir Norveç klasiği olan “Sandefjord tereyağı” doğmuş.

      Norveç’te özellikle somon ve morina balıklarında tercih ediliyor. Bu sosu, Karadeniz somonundan ithal uskumruya kadar pek çok balık çeşidiyle biz ailece beğenerek tükettik.

MALZEMELER

4-5 kişilik

( Ölçü: 1 yemek kaşığı 15 ml’dir. )

3 yemek kaşığı / 45 ml krema

6 yemek kaşığı / 90 g tereyağı

2 yemek kaşığı ince kıyılmış maydanoz

1 diş sarımsağın püresi (Orjinal tarifte bulunmuyor.)

Dilediğiniz kadar tuz ve karabiber

½ limonun suyu (Rahatsız edecek kadar ekşi olmaması için miktarını tadarak ayarlayınız.)

Not : Orjinal tarifte bulunmayan sarımsağı ben ekledim. Balık ve sarımsak birlikteliğini seviyorsanız sizin de çok beğeneceğinizi düşünüyorum.

YAPILIŞI :

  1. Kalın tabanlı bir sos tavasını ocağa koyunuz. Krema kolayca yanabileceği için ocağı kısık açınız. Tavaya kremayı  ekleyip 2-3 dakika kadar dikkatlice kaynatın ve sarımsak püresini ekleyin.

2. Sıcak kremaya, tereyağını bir kaç seferde parça parça ekleyip, hızlıca çırparak karıştırın ve tereyağı bitene kadar tekrarlayın. Ocağın altını kapatın.( Karışım fotoğraftaki gibi  yoğunlaşıp mat bir hal alacaktır).

3. Limon suyunu, tuzu, karabiberi ve maydanozu ekleyerek karıştırın.

 NOT : Krema kaynadıktan sonra ocağı kapatmaksızın, ateşi iyice azaltarak tüm işlemi kısık ateşte tamamlayın.Bir başka seçenek ise ateşi sürekli açık tutmak yerine, arada bir açıp kapatarak kontrollü bir şekilde kremayı yakmadan işlemi tamamlayabilirsiniz

Kalın tabanlı bir tava önermemin nedeni ocağı kapattığımızda tavanın hemen soğumaması içindir. Bu sayede tereyağı rahatça eriyip ısı düşmeden sosu tamamlanacaktır. Eğer karışım katılaşır ve ısıtma ihtiyacı oluşursa kaynamamasına dikkat ediniz. Fazla ısı, limon asidiyle  birlikte kremanın kesilmesine neden  olabilir ve istediğiniz kıvamı da tutturamayabilirsiniz.

Dilediğinizde sosu çok kısa süre, kısık ateşte eritip kıvamını yumuşatabilirsiniz.

Sandejford tereyağı ve haşlanmış patates