hakkımda

1967 yılı Ankara doğumluyum.

Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra   Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi (Şu anda Gıda Mühendisliği Bölümü)  bölümünden  Ziraat Mühendisi ünvanıyla mezun oldum.

Mezuniyet sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde mühendis olarak çalışma hayatına başladım.

Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Müdürlüğü’nde, 17 yıl  gıda denetimi , Laboratuvarlar Müdürlüğü’nde ise  8 yıl  gıda analizleri üzerine çalıştım.

Emekli olduğum 2020 yılına kadar, MEB’e  bağlı resmi  okullarda  öğrenci, öğretmen ve velilere  “gıda bilimi ve gıda güvenliği”  konularında seminerler vererek mesleğim boyunca yaptığım gözlemleri ve öğrendiklerimi paylaşma şansına sahip oldum.

2015-2020 yılları arasındaki  beş yıllık çalışma yaşamımda, ilk yıl Ankara Valiliğinin ”Doğru Beslenmeye Birlikte Adım Atalım Kampanyası” kapsamında  Ankara’nın ilçelerinde  99 ortaokulda  ”Gıda Güvenliği ve Hijyen” öğrenci  seminerleri verdim.

Bunu takip eden süreçte, ”Gıdanı Tanı Seçimini Yap 1, 2 ve 3”  başlığı altında  4 yıl boyunca  Ankara’da  437 okulda, toplam 30421 veli, öğrenci ve öğretmene 500‘e yakın seminer verdim.

  Çocukluğumdan itibaren en büyük hobim yemek yapmak olmuştur.Bu konuda kendimi geliştirmeme izin veren bir ailede büyüdüm. Bu merakın devamı olarak  2020 yılında  Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Aşçılık Bölümünü  bitirdim.

Pandeminin başlaması ve seminerlerin zorunlu olarak sonlanmasıyla  30 yıllık kamu görevimden  Mayıs 2020’ de emekli oldum.

Vermiş olduğum seminerlerde pek çok yanlış bilineni ya da hiç bilinmeyen bir çok konuyu tespit ederek, hangi konuların ve nasıl anlatılması gerektiğine dair bir çok bilgi topladım.

Tarladan ya da marketten başlayıp mutfağa,mufaktan da sofraya kadar olan sürecin tümünün anlatılması gerektiği de diğer bir tespitim oldu.

Böylelikle hem mesleki yaşamım da hem de kişisel yaşamımda gıda ile ilgili öğrendiklerimi ve deneyimlerimi bir blog oluşturarak paylaşmak istedim.

“Sofraya Kadar” bloğumda yapacağım  her güncelleme de  özgün, iyi derlenmiş, doğru bilgiler yaşamınıza katacağımı düşünüyorum.Bu bloğun paylaşımlarımızla zenginleşerek gelişmesi dileğiyle.

Sevgi ve saygılar.

Nail Sözer